Zapraszamy do odkrycia historycznego Kanalu Giżyckiego, zwanego również Łuczańskim, będącego klejnotem w koronie Wielkich Jezior Mazurskich. Jego historia rozpoczyna się w XVIII wieku, gdy w latach 1765-1772 dokonano przekopu, wykorzystując naturalne koryto strugi łączącej jeziora Niegocin i Wojsak. Dziś kanał ten ma długość 2,13 km i głębokość do 1,9 m, będąc wynikiem gruntownego oczyszczenia i pogłębienia przeprowadzonego w latach 40. XIX wieku.

Kanał Łuczański jest nie tylko szlakiem łączącym jezioro Niegocin z jeziorem Kisajno, będącym częścią systemu Mamr, drugiego co do wielkości zespołu jezior w Polsce, ale również elementem dzielącym miasto Giżycko. Oddziela on centralną część od zachodniej, znaną jako „Wyspa Giżycka”, otoczonej przez wody jezior Niegocina, Kisajna i Tajta oraz system kanałów, w tym Giżyckiego, Niegocińskiego oraz Pięknogórskiego.

Latem kanał ten tętni życiem, stając się popularnym szlakiem przeprawowym łączącym północne i południowe obszary Wielkich Jezior Mazurskich. To idealne miejsce zarówno dla miłośników żeglarstwa, jak i tych, którzy pragną po prostu podziwiać urokliwe widoki i poczuć ducha historii.