Most obrotowy w Giżycku, będący perłą inżynierii i historii, zbudowany został na przełomie XIX wieku, choć jego dokładna data powstania pozostaje tajemnicą dla historyków. Znajduje się on na kanale łączącym jeziora Niegocin i Kisajno, który ma ponad 2 km długości. Obecny most zastąpił wcześniejszy, zniszczony w 1859 roku przez przeładowany wóz. Szacuje się, że obecna konstrukcja powstała około 1889 roku, ale brak jest jednoznacznych informacji na ten temat.

Most, sąsiadujący z zamkiem krzyżackim, obecnie hotelem, wykonała firma Beuchelt & Co. z Zielonej Góry. Jednak w oficjalnych katalogach tej firmy brak informacji o moście w Giżycku. Dodatkowo, w „Kronice Gminy Leckiej” Ernsta Trinckera brak jest wzmianki o budowie tego mostu, co dodaje tajemniczości jego historii.

Unikalna konstrukcja mostu, często mylona z obrotową, jest tak naprawdę mostem uchylnym. Przęsło mostu, o wymiarach 20 metrów długości, 8 metrów szerokości i wadze prawie 100 ton, jest konstrukcją stalową z poszyciem drewnianym. Dzięki systemowi kół i przekładni, całą operację uniesienia i obrócenia przęsła o 90 stopni może wykonać jedna osoba.

Most ten przeszedł trudną historię. Został zniszczony w 1945 roku przez wycofujące się wojska niemieckie, a w 1985 roku unieruchomiony z powodu uszkodzenia mechanizmu obrotowego, spowodowanego wcześniejszą modernizacją. Po remoncie w 1993 roku, most został przywrócony do użytku z powrotem do ręcznego systemu obracania. Jego działanie stanowi dziś atrakcję turystyczną, przyciągającą zwiedzających pragnących zobaczyć ten unikalny mechanizm w akcji.

Fot.: gizycko.pl