Twierdza Boyen w Giżycku, bogata w historię i architekturę, stała się tematem wielu publikacji, filmów i artykułów. Warto zaznaczyć, że jest to miejsce nie tylko o znaczeniu historycznym, ale również dynamicznie żyjące współczesnością.

Dziś Twierdza Boyen przyciąga nie tylko turystów, ale także pasjonatów historii, którzy ożywiają to miejsce na nowo. Stała się siedzibą grup rekonstrukcyjnych, takich jak Grupa Rekonstrukcji Historycznej 147. Pułku Piechoty „Gwardia Twierdzy Boyen” oraz Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Mazurskiej „Lötzen”. Członkowie tych grup są obecni na Twierdzy codziennie, pracując nad „pisaniem” nowych rozdziałów jej historii i zapraszają wszystkich zainteresowanych historią do dołączenia do ich szeregów.

Jednym z kulminacyjnych wydarzeń w Twierdzy Boyen jest „Operacja Boyen”, będąca ważnym świętem dla środowisk historycznych w całej Polsce. Impreza ta oferuje bogaty program edukacyjny, jarmark rękodzielniczy, warsztaty, giełdę antyków, militariów oraz wystawy i dioramy historyczne. Najważniejszym punktem jest inscenizacja historyczna, ukazująca losy fortyfikacji i miasta Lötzen z sierpnia 1914 roku.

Zachęcamy do odwiedzenia Twierdzy Boyen, by na własne oczy zobaczyć, jak żywa historia splata się z teraźniejszością. Jest to miejsce, gdzie każda ściana, schron czy mur niesie w sobie głęboką historię, która ożywa dzięki ludzkiej obecności i pasji.

Fot.: gizycko.pl