Giżycko dumnie prezentuje swoją wieżę ciśnień, będącą obowiązkowym punktem na mapie każdego turysty. Ta neogotycka konstrukcja z czerwonej cegły, wzniesiona w 1900 roku, przypomina gotycką basztę zamkową. Nad wejściem do wieży znajdują się dwa herby – giżycki, przedstawiający trzy srebrne leszcze na niebieskim tle, oraz mazurski, będący symbolem wierności, czystości i honoru, nawiązujący do barw rewolucji francuskiej.

Przez niemal stulecie wieża służyła zaopatrywaniu w wodę Lötzen, a potem Giżycka. Po utracie swojej pierwotnej funkcji, została uratowana przez prywatnego przedsiębiorcę i przekształcona w punkt widokowy oraz symbol harmonijnego połączenia historii z nowoczesnością. Turystów zaprasza na zwiedzanie trzech pięter wypełnionych eksponatami i pamiątkami regionalnymi oraz sklepik z upominkami.

Największą atrakcją jest taras widokowy tuż nad kawiarnią, do którego można dostać się po 129 schodach lub nowoczesną windą. Z wysokości 162 metrów nad poziomem morza, na wysokości 25-metrowej wieży, rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na jeziora Niegocin i Kisajno, a także na zabytkowe i nowoczesne zabudowania miasta, otulone w zieleń. W kawiarence można skosztować wyjątkowego ciastka „wieżówka” oraz innych smakołyków.